scroll
11 بهمن 1401 - 19:47

جامعه شعرا و مداحان نیازمند تامین سازوکار و تشکیلات است/ خطر امروز، دوقطبی کردن مداحان و حزب‌الهی‌‌هاست

اولین گردهمایی مداحان و شعرای آئینی شاغل در شهرداری تهران با حضور جمعی از مداحان، شعرای آئینی و مسؤولان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از تهران، اولین گردهمایی مداحان و شعرای آئینی شاغل در شهرداری تهران با حضور حاج مرتضی طاهری رئیس خانه مداحان کشور، هادی سهامی رئیس سازمان بسیج شهرداری تهران، حجت‌الاسلام صابری‌نیا مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج شهرداری تهران، حاج مصطفی خرسندی و جمعی از شاعران و مداحان برگزار شد.

در ابتدا، هادی سهامی، رئیس سازمان بسیج شهرداری تهران دهه فجر و سالروز چهل و چهارمین پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت و با بیان اینکه حضور ۱۱۰ مداح شهر تهران در شهرداری یک ظرفیت مهم است، اظهار داشت: مداحان امروز به‌عنوان الگو در مناطق شهرداری به‌عنوان افراد امام حسینی شناخته می‌شوند.

وی به جهاد تبیین مورد اشاره رهبر معظم انقلاب اسلامی پرداخت و با بیان اینکه مداحان باید در این مسیر فعالیت کنند، تصریح کرد: امروز اگر مداحان جهاد تبیین مورد اشاره رهبر انقلاب را انجام ندهند، باید از چه کسی انتظار داشت.

رئیس سازمان بسیج شهرداری تهران سالم‌سازی محیط را یکی از انتظاراتی دانست که از جامعه مداحان در شهرداری تهران وجود دارد و ادامه داد: مداحان با برگزاری مراسم‌های مذهبی و دینی در شهرداری تهران می‌توانند نقش مهمی را در سالم‌سازی محیط و ایجاد روحیه و نشاط داشته باشند.

سهامی افزود: مداحان می‌توانند در مسائل اقتصادی شهرداری نقش‌آفرینی داشته باشند و موجب سالم‌سازی این حوزه باشند. 

وی موکب علی‌بن موسی‌الرضا علیهم‌السلام را ظرفیت مهم شهرداری معرفی کرد و گفت: این موکب به‌عنوان بزرگترین موکب ایرانی‌ها در طریق نجف به کربلاست که در هر شبانه روز ۱۰ هزار زائر را اسکان و غذا می‌دهد لذا این ظرفیت شهرداری در مداحی و سخنرانی بی‌نظیر است. 

در ادامه، حجت‌الاسلام صابری‌نیا، مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج شهرداری تهران در تشریح هدف این گردهمایی اظهار داشت: در مجموعه بسیج شهرداری تهران بزرگ استعداد بسیار و فرصت‌های طلایی نهفته شده است که اگر سامان‌دهی شوند، می‌توانند گره بسیاری را از شهر تهران و کشور باز کنند.

وی پرداختن به کانون‌های قرآنی بسیج شهرداری و کانون مداحان و شعرا را دغدغه این مجموعه دانست و افزود: دغدغه رهبر معظم انقلاب مبتنی بر مسائل فرهنگی کشور است و یکی از عناصری که می‌تواند این دغدغه را برطرف کند، جامعه شعرا و مداحان آئینی است که نیازمند تامین سازوکار و تشکیلات است.

صابری‌نیا به پشتیبانی بسیج و سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و با بیان اینکه ما در آن دوران مجموعه‌های متولی زیادی برای کار داشتیم که امروز باید این مجموعه‌ها به میدان جهاد تبیین بیایند، گفت: امروز جهاد فرهنگی و علمی مطرح است که جهاد تببین در آن اولویت دارد و جلسات مداحان در این مسیر، جلسه‌های شهید پروری است که نتیجه خلوص مداحان مومن، متدین و رزمنده است.

مسول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان بسیج شهرداری تهران استمرار جنگ میان جبهه حق و کفر را مورد تاکید قرار داد و تاکید کرد: باید نوجوانان و جوانان را برای دفاع عظیم از قرآن و عترت در جنگ ترکیبی امروز آماده کنیم چرا که هئیات‌ها کانون جهاد فی‌سبیل‌الله در راه احیای مکتب امام حسین (ع) و شهادت است.

وی جهاد تبیین را استمرار هشت سال دفاع مقدس دانست و گفت: بخش مهمی از جهاد تبیین بر عهده شاعران و مداحان است، کانون جامعه مداحان باید در بسیج شهرداری شکل بگیرد تا بتوانیم انتظارات رهبر معظم انقلاب اسلامی محقق شود.

مرتضی طاهری رئیس خانه مداحان کشور به تجمع مداحان در این مراسم اشاره کرد و با بیان اینکه این جلسه شناسنامه خوبی را از شهرداری تهران برای ما به نمایش گذاشت، اظهار کرد: انتخاب و فراگیری و ارائه شعر خوب کار اصلی مداحان و ذاکرین اهل بیت علیهم‌السلام است.

وی رسالت مداحان را جهاد تبیین دانست و با تاکید براینکه وظیفه و رسالت یک مداح تبیین است و تبیین نیاز به جهاد دارد، افزود: گاهی اشخاص در لحاظ موضع تبیینی فکر ریزش فالوور می‌کنند پس جهاد تبیین مرد میدان می‌خواهد تا بتوانیم اعتقاد ریشه‌دار و اصیل‌مان را بیان کنیم. 

رئیس خانه مداحان کشور تاکید کرد: باید تعارف و رودربایستی از دیگران را کنار گذاشت، اگر دیگران را در زندگی و مسیر اهل بیت علیهم‌السلام موثر می‌دانیم باید بدانیم شرک در ما لانه کرده است؛ بسیاری در زندگی دچار شرک شده‌اند درحالی که تابلوی زندگی‌شان طور دیگری است. 

طاهری با بیان اینکه اگر خدا را همه‌کاره بدانیم و مهر تایید اهل بیت علیهم‌السلام را داشته باشیم، از کسی نمی‌ترسیم و نگرانی نخواهیم داشت، افزود: کوتاهی نسبت به وظیفه‌‌مان در اتفاقات اخیر در فضای مجازی وجود داشت، برخی از دوستان ملاحضه و رعایت کردند و شاید برخی‌، شأن خودشان را بر شأن اهل بیت و انقلاب ترجیح دادند و مقدم دانستند. 

وی نسبت به دوقطبی‌سازی هشدار داد و افزود: دشمن وقتی نتوانست جامعه را دوقطبی کند و ناامید شد به دوقطبی‌سازی جامعه حزب‌الهی‌ها دامن زده است لذا خطر بزرگ امروز دوقطبی کردن مداحان و حزب‌الهی‌‌هاست. 

در ادامه، استاد حاج مصطفی خرسندی مداح اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام به‌تشریح جایگاه مداحان پرداخت و گفت: کاری کنیم هرکسی با ما هم‌نشین شد جذب امام حسین (ع) شود چون ما آمده‌ایم با امام حسین (ع) محشور شویم و به‌دنبال مشهور شدن نیستیم. 

وی نماز اول وقت و احترام به پدر و مادر را لازمه و مقدمه‌ی فعالیت و تاثیرگذاری نسبت به مردم دانست و گفت: از مواردی که واقعا باید توجه به آن داشت، نماز اول وقت است که سطحی گرفته می‌شود، تعقیبات بعد از نماز نفوذ کلام به‌وجود می‌آورد.

در پایان، میلاد حسنی و محمد بیابانی شاعران آئینی، اشعاری را به ساحت امیرالمومنین علیهم‌السلام و حضرت علی‌بن موسی‌الرضا علیهم‌السلام تقدیم کردند.

انتهای پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1011036